Ewa Dudek, CEO renomowanej sieci afiliacyjnej webePartners oraz systemu afiliacyjnego webeAds, w wywiadzie z Justyną Bakalarską, autorką książki “Marketing wartości” przybliża kluczowe techniki marketingu afiliacyjnego, strategie marketingowe i metody rozliczania jako skuteczny sposób na zwiększanie sprzedaży.
To skuteczna strategia promocyjna oparta na współpracy z różnorodnymi wydawcami, zwana również marketingiem partnerskim. W tym modelu reklamodawcy płacą tylko za konkretny efekt, co sprawia, że ta forma reklamy jest efektywna i opłacalna. W sprzedaży online działania afiliacyjne odgrywają kluczową rolę, nie tylko dzięki narzędziom, ale przede wszystkim przez budowanie sieci wydawców. Poprzez programy partnerskie reklamodawcy mogą współpracować z setkami, tysiącami, a nawet dziesiątkami tysięcy wydawców, którzy promują ich oferty niezależnie. Jednak wartość marketingu afiliacyjnego nie ogranicza się tylko do zwiększenia sprzedaży. Dzięki współpracy z różnorodnymi wydawcami, reklamodawcy mają możliwość realizacji niestandardowych akcji promocyjnych, co dodatkowo przyczynia się do rozwoju biznesu online. Prowadzenie programu partnerskiego to strategiczna decyzja, która przynosi korzyści na dłuższą metę. W miarę rozwoju firmy, program partnerski również rośnie, dzięki stale rosnącej sieci wydawców. Dzięki temu, taki marketing staje się nie tylko skutecznym narzędziem promocji, ale również istotnym elementem strategii rozwoju biznesu online.
Poprzez uruchomienie programu partnerskiego, który umożliwia reklamodawcy współpracę z wydawcami w celu promocji oferty. Przeważnie platformy sklepowe mają wbudowane moduły programów afiliacyjnych, co ułatwia proces techniczny. W ramach programu afiliacyjnego ustala się korzyści afiliacyjne, stawki rozliczeniowe oraz określa się oczekiwane efekty, takie jak sprzedaż czy pozyskanie kontaktu. Wydawcy decydują, czy chcą współpracować na zaproponowanych warunkach i będą promować linki afiliacyjne. Współpraca z sieciami partnerskimi webeAds lub webePartners zapewnia reklamodawcom stały dostęp do wydawców oraz wsparcie na każdym etapie współpracy. Dodatkowo nasze serwisy afiliacyjne zajmują się rozliczeniami, co eliminuje konieczność płacenia każdemu wydawcy osobno. Reklamodawca otrzymuje jedną fakturę miesięcznie i płaci partnerowi afiliacyjnemu zbiorczo.
Zarejestruj się w webeAds i zyskaj dostęp do ekskluzywnych narzędzi do zwiększania sprzedaży!
Kliknij tutaj i odkryj więcej!
Marketing afiliacyjny zdobywa uznanie wśród właścicieli sklepów internetowych głównie ze względu na jego model płatności oparty na osiągnięciu efektu, czyli zrealizowanej sprzedaży. Ten sposób promocji umożliwia płacenie tylko za rzeczywiste wyniki, co jest atrakcyjne z perspektywy optymalizacji kosztów reklamy.
Internet to środowisko, w którym każde działanie można dokładnie śledzić i analizować za pomocą zaawansowanych narzędzi analitycznych. Dzięki temu reklamodawcy mają możliwość precyzyjnego docierania do określonych grup docelowych oraz oceny skuteczności poszczególnych kampanii. Wraz z rozwojem internetu, ewoluują także metody promocji oraz sposoby ich rozliczania. Marketing afiliacyjny dostarcza właścicielom sklepów online elastyczne i efektywne rozwiązania, które pozwalają zwiększać sprzedaż przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych wydatków na promocję.
Skuteczny marketing afiliacyjny znajduje zastosowanie w różnorodnych obszarach działalności, wykorzystując współpracę z różnymi typami wydawców, którzy generują efekty na podstawie swoich własnych modeli biznesowych. Te obszary obejmują:
W każdym z tych obszarów można opracować strategię działania, która wykorzystuje specyfikę danego typu wydawcy oraz odpowiednie narzędzia, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Głównym celem marketingu afiliacyjnego jest prezentacja produktów i usług w sposób skuteczny, zamiast nachalnego zachęcania do zakupów. Dlatego można go śmiało określić jako marketing produktów.
Performance marketing, czyli marketing efektywnościowy, stanowi kluczową strategię dla wielu przedsiębiorstw działających online. Skupia się on na osiąganiu konkretnych, łatwo mierzalnych celów, takich jak zwiększenie liczby odwiedzin na stronie, uzyskanie odpowiedzi w postaci wypełnienia formularzy lub nawet sprzedaż produktów i usług. To, co różni marketing partnerski, jest to, że tutaj główną rolę odgrywa współpraca z różnorodnymi partnerami online, zwanych afiliantami. Wydawcy internetowi angażują się w swój program partnerski, promowanie produktów lub usług. To właśnie dzięki nim możliwe jest systematyczne osiąganie założonych celów marketingowych i korzyści afiliacyjne. Co wyróżnia afiliację spośród innych form performance marketingu? Przede wszystkim jej charakter długoterminowy.
To nie działanie na krótką metę, ale strategiczny proces, który stopniowo prowadzi do wzrostu sprzedaży, zwłaszcza wraz ze wzrostem zaangażowania partnerów afiliacyjnych w swój program afiliacyjny.
Skuteczny marketing afiliacyjny często prowadzi do realizacji najbardziej wymagających celów. Od pozyskania kompletnych danych kontaktowych potencjalnych klientów do sprzedaży produktów i usług reklamodawcy w sklepie internetowym. Aby te cele zostały osiągnięte, niezbędne jest precyzyjne docieranie z reklamą do ściśle określonych grup docelowych. Dzięki temu osiągane konwersje są wyższe, co przekłada się na realne zyski dla reklamodawców.
W ramach marketingu afiliacyjnego kluczowe jest dokładne dopasowanie reklamodawców do odpowiednich wydawców. Profesjonalne sieci afiliacyjne webePartners i WebeAds posiadają niezbędną wiedzę na temat zasięgów i grup docelowych poszczególnych wydawców oraz są w stanie efektywnie zarządzać kampaniami w różnych kategoriach produktów i usług.
Zarejestruj się w webeAds i zacznij sprzedawać jako początkujący sklep e-commerce!
Kliknij tutaj i odkryj więcej
Warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem w marketingu afiliacyjnym jest wydawca, który promuje dane usługi lub produkty. To jego umiejętności w przekonywaniu własnej grupy odbiorców do podejmowania określonych działań decydują o sukcesie współpracy i wynikach kampanii. W ramach tego modelu efektywnościowego, wydawca bierze na siebie ryzyko działań promocyjnych. Jeśli nie osiągnie określonych efektów, nie otrzymuje wynagrodzenia i jest to zagrożenie afiliacyjne, ponieważ uniemożliwia reklamodawcy zwiększenie sprzedaży. Mimo że model efektywnościowy jest jednym z trudniejszych, przy właściwym dopasowaniu wydawców do reklamodawców może być opłacalny dla obu stron.
W kontekście marketingu efektywnościowego istnieją różne modele rozliczeń, z których dwa główne to Cost Per Sale (opłata za sprzedaż) i Cost Per Lead (opłata za pozyskanie leadu). Dla reklamodawcy kluczowy jest wybór sieci afiliacyjnej, która działa zgodnie z wybranym modelem i jest specjalizowana w danym obszarze.
Jeśli reklamodawca prowadzi sklep internetowy i chce zwiększyć sprzedaż poprzez model opłaty za sprzedaż (CPS), powinien wybrać sieci partnerskie, które mają doświadczenie w tym modelu. Taka sieć będzie skupiać się na pozyskiwaniu wydawców specjalizujących się w generowaniu sprzedaży. Natomiast jeśli celem reklamodawcy jest pozyskiwanie nowych kontaktów potencjalnych klientów (CPL), powinien wybrać system afiliacyjny, który oferuje mu takie programy. Poszczególne sieci posiadają wydawców zdolnych dostarczać wyniki w formie pozyskiwania leadów. Podsumowując, przed rozpoczęciem współpracy z daną siecią afiliacyjną, warto upewnić się, czy specjalizuje się ona w branży, w której działamy, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie i efektywność działań.
Przeczytaj również: